Menu



Начало 9 Дейност 9 Анализи

Списък на приетите анализи за периода 2004-2024 г.

Начало 9 Дейност 9 Анализи

2024

1. „Анализ на причините, факторите и тенденциите за наличието и обхвата на групата на така наречените „работещи бедни“

За докладчик по анализа бе определен Атанас Кацарчев от група II. На своята пленарна сесия на 26.02.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

2. Анализ на Директива (ЕС) 2023/970/ от 10 май 2023 година за укрепване прилагането на принципа на равно заплащане на жените и мъжете за равен труд или за труд с равна стойност чрез прозрачност в заплащането и механизми за прилагане

За докладчици по анализа бяха определени Теодор Дечев от група I, Чавдар Христов от група II и Татяна Кметова от група III. На своята пленарна сесия на 25.03.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

3. Анализ на взаимодействието между организациите на гражданското общество и национални и местни институции в отговор и по време на кризи

За докладчици по анализа бяха определени Радка Йосифова от група I, Веселин Митов от група II и Теодора Бакърджиева от група III. На своята пленарна сесия на 25.03.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

4. „Анализ на възможностите за опростяване и ускоряване на процедурите за достъп до пазара на труда на работници и висококвалифицирани кадри от трети страни за нуждите на българския бизнес“

За докладчици по анализа бяха определени Мария Минчева от група I и Андон Роков от група II. На своята пленарна сесия на 17.04.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

5. Анализ „Европейските изисквания и перспективи за киберустойчива България“

За докладчик по анализа бе определен Атанас Темелков от група I. На своята пленарна сесия на 17.04.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

6. „Актуализиран анализ на демографското и социално-икономическото развитие на районите за планиране – резултати и актуално състояние“.

Приложения

За докладчици по акта бяха определени Румяна Георгиева от група I, Любослав Костов от група II и Офелия Кънева от група III. На своята пленарна сесия на 17.05.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

 7. Анализ на Конвенция №154 на МОТ относно насърчаване на колективното трудово договаряне

За докладчик по акта беше определен Чавдар Христов от група II. Работата на докладчика бе подпомогната от външен експерт Виолета Иванова. На своята пленарна сесия на 17.06.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

 8. Анализ на условията за работа и възможностите пред въглищните централи при трансформацията на въглищните региони към нисковъглеродна енергетика

За докладчик по анализа беше определен Огнян Атанасов от група II, а за външен експерт – Антон Иванов. На своята пленарна сесия на 17.06.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

9. Анализ на тема „Свободният пазар на електроенергия: проблеми и предизвикателства, мерки за повишаване на енергийната ефективност и подкрепа за домакинствата“

За докладчици бяха определени Андон Роков, член на ИСС от група II и Богомил Николов, член на ИСС от група III, а за външни експерти – Даниела Пенкова и Надежда Ангелова. На своята пленарна сесия на 19.07.2024 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

10. Анализ  „Неравенствата в образованието и отражението им върху пазара на труда в България. Решения за пренастройване на образователната система към приложимостна знанията и формиране на социални умения“

За докладчици по акта бяха определени Теодор Дечев от Група I – работодатели, Любослав Костов от Група II – работници и служители и Костадин Коларов от Група III – граждански сектор. Работата на докладчиците бе подпомогната от експертите Емил Рогов, Росица Макелова, Евгени Станимиров. На пленарна сесия на 11.09.2024 г. ИСС гласува и прие анализа.

 11. Анализ „Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляването на проблемите“.

 За докладчици по акта бяха определени Валентина Зартова от Група I – работодатели, Александър Загоров от Група II – работници и служители и Ина Агафонова от Група III – граждански сектор. Работата на докладчиците бе подпомогната от експертите Димитър Велев, Атанаска Тодорова и Милен Балтов. На пленарна сесия на 4.10.2024 г. ИСС гласува и прие анализа.

2023

1. Анализ на тема „Проблеми и предизвикателства пред свободния пазар на електроенергия. Причини за енергийната криза и мерки за преодоляването ѝ.“

За докладчици по анализа бяха определени Ивелин Желязков от група I и Огнян Атанасов от група II. На своята пленарна сесия на 15.05.2023 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

2. „Анализ на интеграцията на хората с увреждания на пазара на труда – мерки, стимули и предизвикателства“

За докладчици по анализа бяха определени Ивелин Желязков от I група, Александър Загоров от II група и Георги Георгиев от III група. На своята пленарна сесия на 20.07.2023 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

3. Анализ на основните макроикономически и фискални параметри в България за периода 2015-2022: Средносрочна бюджетна прогноза и структура на БВП

За докладчици по анализа бяха определени Станислав Попдончев от I група и Любослав Костов от II група. На своята пленарна сесия на 15.09.2023 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

4. Анализ на конвергентните и кохезионни процеси и предизвикателства

За докладчикци по анализа бе определен Атанас Кацарчев от II група. На своята пленарна сесия на 30.11.2023 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

5. Сравнителен анализ на европейските практики за индексиране на заплатите в частния сектор

За докладчикци по анализа бяха определени Ивелин Желязков от група I и Валери Апостолов от група II. На своята пленарна сесия на 18.12.2023 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

2022

1. Въздействие на присъединяването на България към еврозоната върху икономическото развитие, инфлацията и доходите в страната

За докладчици по анализа бяха определени Станислав Попдончев – група I, Веселин Митов – група II и г-н Богомил Николов – група III.
На своята пленарна сесия, проведена на 29.06.2022 г. ИСС обсъди и прие анализа.

2. Анализ на участието на младите хора в процесите на взимане на решения в България и в ЕС, в т.ч. с акцент върху „зелените“ решения и дигитализацията

За докладчици по анализа бяха определени Валери Апостолов от II група и Офелия Кънева от III група.
На своята пленарна сесия, проведена на 22 юли 2022 г., ИСС одобри и прие настоящия анализ.

3. Демографското и социално-икономическото състояние на районите за планиране – актуално положение и перспективи за развитие

За докладчици по анализа бяха определени Силвия Тодорова от група I, Ваня Григорова от група II и Офелия Кънева от група III.
На своята пленарна сесия на 20 септември 2022 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

4. Анализ на тема „Анализ на актуалното състояние на работните заплати в България – изводи и препоръки“

За докладчици по анализа бяха определени Мария Минчева от група I, Пламен Димитров от група II и Катя Владимирова от група III.
На своята пленарна сесия на 24 октомври 2022 г. Икономическият и социален съвет прие настоящия анализ.

 

2020

1. ПРОБЛЕМИ НА ПОЛАГАНЕТО И ЗАПЛАЩАНЕТО НА НОЩНИЯ ТРУД В БЪЛГАРИЯ

За докладчик бе определен Димитър Манолов – член на ИСС от група II.
На пленарната сесия проведена на 17.07.2020 г,. Икономическият и социален съвет прие анализа.

2. НОВИ ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА РАЗВИТИЕ НА УЧЕНЕТО ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ В БЪЛГАРИЯ

За докладчик по анализа беше определен Пламен Димитров – член на ИСС от група II.
На пленарна сесия от 7 февруари 2020 г. Икономическият и социален съвет прие анализа.

3. ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА И РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПАЗАРА НА ТРУДА НА ЗАВЪРШИЛИТЕ ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ 

За докладчик по анализа беше определен Димитър Манолов – член на ИСС от група II.
На пленарна сесия от 17 декември 2020 г. Икономическият и социален съвет прие анализа.

2016

1. ТЕНДЕНЦИИ В МИГРАЦИОННИТЕ НАГЛАСИ НА ЗАВЪРШВАЩИТЕ СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ В БЪЛГАРИЯ

За докладчик по анализа беше определен Пламен Димитров, член на ИСС от група II.
На своята пленарна сесия проведена на 16.12.2016 г., ИСС обсъди и прие анализа.

2. ДЪЛГОСРОЧНАТА БЕЗРАБОТИЦА В БЪЛГАРИЯ

На пленарна сесия от 24.11.2016 г. Икономическият и социален съвет прие анализa.

 

2015

2014

2013

2011

2010

2009

2007

Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap