Председателят на ИСС участва в събитие за принципите на отговорно бизнес поведение по механизъм на ОИСР
Икономическият и социален съвет има редица актове с конкретни решения, които касаят отговорното бизнес поведение, каза председателят на Съвета Зорница Русинова, която участва в откриването на събитие на тема „Отговорно бизнес поведение – пътят на предприемача“. Форумът беше организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия в качеството й на Национална контактна точка на България за отговорно бизнес поведение и постави на фокус теми като ролята на държавата в създаването на подходяща за това среда, пътят на предприемача и финансовите възможности, от които бизнесът би могъл да се възползва.
В подкрепа на бизнеса при прилагане на принципите на отговорно бизнес поведение, ОИСР създаде механизъм – Национални контактни точки (НКТ) в страните членки и присъединяващите се държави като България. Основната цел е да се повиши информираността на българските предприятия относно добрите бизнес практики.
„Препоръките на ИСС са за взимане на конкретни мерки по отношение на сивата икономика, подобряването на икономическата среда, дигитализацията и модернизацията на образованието, пазара на труда в контекста на изкуствения интелект и др. Една от хоризонталните теми на Съвета е свързана с общата регулаторна рамка по отношение на бизнеса, административната тежест, особеният акцент върху малки и средни предприятия в тези тежки преходи към по-зелена икономика и дигитализация“, посочи председателят на консултативния орган.
През миналата година ИСС прие Резолюция, която обхваща всички елементи на пътната карта на България като член на ОИСР. Първият акцент, който мога да подчертая в нашите препоръки е политическата стабилност и устойчивостта на определени политики, което е от решаващо значение за прилагането на свързаните с членството ни в ОИСР стъпки, каза още Зорница Русинова.
Прилагане на антикорупционна рамка, която да отговаря на изискванията за присъединяване към ОИСР и да подобри общественото доверие и инвестиционния климат, укрепване на социалната сигурност във всички слоеве на обществото и насърчаване на политиките за справедливо заплащане, са само част от отправените от консултативния орган препоръки.
Сред тях са и подобряване на събираемостта на данъците и намаляване на сивата икономика, включително цифровизиране на транзакциите и подобряване на мерките за спазване на законодателството. Сивата икономика е тема и на становище, което ИСС подготвя и предстои да разгледа на Пленарна сесия през 2025 г.
В събитието участие взе и заместник-председателят на ИСС и главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България доц. Милена Ангелова. Тя представи пред форума проучване по въпроса „Готови ли са малките и средни предприятия за прехода към устойчивост? Необходими зелени умения“.
„Целта е да насочи подкрепата и информацията към онези сектори и онези дефицити в тях, в които да бъдем полезни, за да можем с най-малко усилия и ресурс да помогнем на малките и средни предприятия в прехода към устойчивост. Зеленият преход не е далечно бъдеще, той се случва сега. Без малките и средни предприятия, зеленият преход е невъзможен, те са най-малки уязвими, най-слабо подготвени и нашата роля е да им помогнем“, посочи доц. Ангелова.
СНИМКИ: Антон Кръстев