Пламен Димитров, ИСС: Влизането на страната ни в еврозоната е изключително важно
„На този етап, дори и с рисковете, имаме пълните основания и очаквания да смятаме, че дефицитът от 3% ще бъде запазен. Изпълнявайки критериите за ценова стабилност, не виждам никаква причина да не получим позитивен конвергентен доклад и след това позитивно решение за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.“ Това каза заместник-председателят на Икономическия и социален съвет и президент на КНСБ Пламен Димитров в предаването „Праймтайм“ на Euronews. Той коментира Бюджет 2025 и ползите за България от присъединяването.
На пленарната си сесия преди седмица ИСС единодушно прие Резолюция относно необходимост от ускоряване на процеса по приемане на България в Еврозоната, в която подчерта безспорните ползи от този процес. Докладчици по акта са зам.-председателите на Съвета Милена Ангелова от I група, Пламен Димитров от II група и Богомил Николов от III група. В него ИСС призова и за незабавни мерки за справяне с разпространяваната дезинформация по темата, за да не бъдат заблуждавани българските граждани.
„Час по-скоро трябва да започне и информационната кампания за еврозоната, която се забави драматично. Това отвори ниша в социалните мрежи и това, което се случва с дезинформацията от страна на крайно десни популисти“, посочи заместник-председателят на ИСС от групата на синдикатите. Според Димитров, независимо, че твърденията им в публичното пространство и социалните мрежи са откровени лъжи, има хора, които им вярват.
„Трябва непременно да се събудим и да сложим на масата истинските реалности, а те са ясни. Например вижте Балтийските държави, които влязоха преди 6-10 години в еврозоната – там наблюдаваме ускорена конвергенция на заплатите – почти двойна в Естония и малко по-малко от двойна в Латвия и Литва. Затова синдикатите и в частност КНСБ, сме „За“ приемането на България в еврозоната. Това е допълнителен механизъм за ускоряване на конвергенцията в доходите“, каза още Пламен Димитров.
Пълният текст на Резолюцията може да видите ТУК.
„По-голямата част за 2025 година от разходите за пенсии ще дойдат от данъци, а не от вноски“, каза още президентът на КНСБ за Бюджет 2025 и посочи, че на макрониво осигурителните вноски за фонд Пенсия трябва да се повишат, защото в противен случай неговата стабилност няма как да бъде гарантирана. „Трябва да се гледа внимателно, не може да се мери с един аршин – затова казвам, че когато от данъчни приходи вземаме, за да финансираме пенсиите, очевидно се отварят други дупки, които създават напрежение или за сигурността на страната ни, или за социалната сигурност“.