Menu



Начало 9 Актуално 9 Минималната работна заплата, издръжката на живот и ратифицирането на Конвенция 151 на МОТ са следващите теми на ИСС, свързани с доходи

Минималната работна заплата, издръжката на живот и ратифицирането на Конвенция 151 на МОТ са следващите теми на ИСС, свързани с доходи

Актуално, Новини

Начало 9 Актуално 9 Минималната работна заплата, издръжката на живот и ратифицирането на Конвенция 151 на МОТ са следващите теми на ИСС, свързани с доходи

България има изключително добри традиции в социалния диалог, както и силна роля на обединеното гражданско общество на работодатели, синдикати, граждански организации в Икономическия и социален съвет, каза председателят на Съвета Зорница Русинова, която участва в откриването на международната конференция на КТ „Подкрепа“ на тема: „Качествените работни места и достойните заплати: във фокуса на синдикалните организации от страните-кандидатки за членство в ЕС“.

Събитието се организира в рамките на обучителната програма на Европейския работнически център (EZA) и в него се включиха синдикални лидери и експерти от Сърбия, Република Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Германия, Франция, Австрия и Румъния.  Конференцията беше открита от президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, изказвания направиха и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Комисията по външна политика в 51-вото Народно събрание Йорданка Фандъкова.

„Икономическият и социален съвет разработва становища и анализи по важин теми, които са критични, но в същото вреве и конструктивни. През последните години работихме по над 20 акта, които засягат темите за работни заплати, доходи и пазар на труда в страната с конкретни предложения. Ценното в тях са не само конкретните решения, които могат да бъдат използвани от изпълнителната и законодателната власт, но и това, че те вече са договорени и е постигнат консенсус между работодатели, синдикати и граждански организации“, каза пред делегатите Зорница Русинова.

Гласуването на един акт на ИСС представлява своеобразен „граждански парламент“, който дава готова рецепта по различни въпроси, които се разглеждат – как могат да се повишат доходите, какви са целенасочените мерки за справяне с феномена „работещи бедни“, как да се подобри и усъвършенства пенсионната система и др.

През тази година във фокуса на ИСС са темите за работните заплати и доходите на хората в България, както и важните въпроси, свързани с дигиталния преход, навлизането на изкуствения интелект, преходът в енергетиката и как това влияе на икономиката.

Съвсем скоро предстои ИСС да излезе със становище, свързано с минималната работна заплата, издръжката на живот  и европейските практики и модели за измерване. На следващото си Пленарно заседание Съветът ще гласува и анализ за ратифицирането на Конвенция 151 на Международната организация по труда.

Председателят на ИСС акцентира и върху международното сътрудничество.

„Едно от силните партньорства на ИСС е с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Десет от членовете на българската делегация са и национални членове на Съвета. Заедно с партньорите ни на европейско и национално ниво ИСС участва в инициативи, свързани с интегриране на Западните Балкани в предприсъедителните процеси на ЕС. Ще продължим да работим по теми, свързани с демократичните ценности на Европа и борбата с дезинформацията, която има сериозен ефект върху справянето с политически кризи“.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap