Menu



Начало 9 Актуално 9 Демографската ситуация в България налага спешно усъвършенстване на пенсионната система

Демографската ситуация в България налага спешно усъвършенстване на пенсионната система

Актуално, Новини

Начало 9 Актуално 9 Демографската ситуация в България налага спешно усъвършенстване на пенсионната система

България е сред най-застаряващите нации в Европейския съюз, негативната демографска тенденция ще има социално и икономическо отражение върху страната. Финансовото планиране за по-дълъг живот е един от важните обществени въпроси, които трябва да намерят своето решение, за да се гарантира устойчивостта на пенсионната система. Темите бяха обсъждани на събитието Longevity Forum, организиран от „Капитал“.

Председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова и Мария Минчева, заместник председател на Българската стопанска камара и член на Съвета, се включиха в дискусията в панела „Финансово планиране за по-дълъг живот“.

„Демографията е една от основните предпоставки за проблемите пред пенсионноосигурителната система на страната. Трябва да се обърне внимание на всички области от социално-икономическия живот – здравеопазване, образование, инфраструктура, социално включване и др. Освен по-ниската продължителност на живота, България все още е почти на дъното като нива на бедност“, каза председателят на ИСС.

 В началото на годината Съветът представи подробен анализ на пенсионната система с препоръки за нейното усъвършенстване. Консенсусната позиция на работодатели, синдикати и граждански оргатизации е, че тристълбовият модел се е доказал, но са необходими редица конкретни мерки, които спешно трябва да бъдат взети от законодателната и изпълнителната власт, за да се гарантира устойчивост на системата и адекватност на размера на пенсиите.

„Неблагоприятните прогнози за финансовото състояние и бъдещата адекватност на пенсиите налага да се намерят начини за сериозно оздравяване на връзката между приноса и правата на осигурените лица“, посочи Зорница Русинова.

Една от препоръките на пенсионния анализ е въвеждането на мултифондовете – това е една от първите краткосрочни мерки, които могат да се вземат, за да се осигури по-добро доходност и по-добро управление на осигурителните фондове.

„Идеята е компаниите да могат да инвестират средствата от осигурителните фондове с различно ниво на риск, така че осигурените лица да получават адекватна втора пенсия според различния тип фонд, който са избрали“, каза Мария Минчева. Трябва да има увеличаване на броя на хората, които се осигуряват и в третия пенсионен стълб, защото данните към края на 2024 г. показват, че в универсалните фондове са осигурени над 4 милиона души, в допълнителните доброволни фондове – около 630 хиляди, а в професионалните схеми – под 10 хиляди, посочи заместник-председателят на БСК.

В друг свой анализ ИСС дава готови решения за намаляване на сериозните дисбаланси в развитието на отделните региони в страната по отношение на доходите, пазара на труда, публичните услуги, образованието, тъй като достъпът до тях има пряко отношение към демографската политика.

Образованието е прекият път към по-високите доходи, които пък гарантират по-добро качество на живот. Категорично има нужда и от повече усилия за повишаване на финансовата грамотност на хората, особено на младите, каза още Зорница Русинова.

Темата финансова грамотност вече е във фокуса на Икономическия и социален съвет, който организира форум с участието на членовете на съвета и компетентните институции, за да се обсъдят конкретни стратегии и стъпки за подобряване на нивото й. Събитието предстои в края на май.

„Усилията в тази посока са много важни, както в контекста на информираните решения за осигурителните фондове, така и за еврозоната –  заради пропуските във финансовата грамотност на хората те могат лесно да бъдат заблуждавани и да станат лесна жертва на дезинформация“, каза още председателят на ИСС.

 

Print Friendly, PDF & Email
Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap