България в Шенген: Отваряме нова глава в европейското си развитие
Днес отбелязваме исторически момент за България – с влизането в сила на решението за пълноправно членство в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г., страната ни отваря нова глава в своето европейско развитие. Този успех е резултат от дългогодишни усилия на българските институции и гражданското общество.
ИСС винаги е бил твърд привърженик на пълното интегриране на България в Шенген. Чрез своите становища, анализи и резюлюции, Съветът неотклонно е подчертавал важността на това членство за българската икономика, за развитието на бизнеса и за свободното движение на гражданите. Институцията, която среща консенсусната позиция на работодатели, синдикати и граждански организации, многократно се ангажира темата за присъединяване на страната към Шенген и еврозоната да бъде във фокуса на обществения дебат.
Един от последните документи с принос към този ангажимент е на Европейския икономически и социален комитет. Само преди седмица Комитетът одобри становище за въздействието върху Европейския единен пазар на оставането на България и Румъния извън Шенген. Документът беше приет по време на пленарна сесия на EESC на 4 декември в Брюксел. Докладчик по становището е зам.-председателят на БСК Мария Минчева, която е член на Група Работодатели в ЕИСК и член на Група Работодатели в Икономическия и социален съвет на Република България.
Документът ще бъде представен подробно и пред членовете на ИСС по време на предстоящата Пленарна сесия.
Основната препоръка към Съвета на ЕС, която становището отправи, е да бъде определена конкретна дата за премахване на сухопътния граничен контрол между България и Румъния и останалите държави-членки на ЕС, стана факт с днешното решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС. В документа се посочва, че продължаващият контрол води до загуби в търговията, туризма и инвестициите, като по този начин ограничава потенциала за растеж на двете страни, но и на ЕС.
„Като предприеме активни стъпки към пълната интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство, ЕС може да засили вътрешното си сближаване, да повиши конкурентоспособността си и да отстоява основните принципи на свободно движение и солидарност, които са в основата на европейския проект“, се посочва в становището.
Пълното членство в Шенген е не само признание за постигнатите от България резултати, но и отваря нови перспективи за развитие. То ще укрепи позицията на страната ни като привлекателна дестинация за инвестиции и ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. ИСС ще продължи да следи отблизо процеса на интеграция в Шенген и да работи за пълното използване на потенциала, който той отваря.