Само синхронизирана работа ще създаде благоприятна среда за социалните предприятия

СНИМКИ: Георги Палейков
„Всички ние – институции, бизнес, синдикати, гражданско общество, имаме отговорност да работим заедно за създаване на благоприятна среда за развитие на социалните предприятия“, каза председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова. Тя участва в откриването на Дванадесети Европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика в район „Банкя“ – Столична община. Събитието беше организирано от Националния съюз на трудово-производителните кооперации с подкрепата на Министерството на социалната политика. Русинова подчерта важността на активното членство на Националния съюз в ИСС и усилията за по-добри условия за хората в трудово-производителните кооперации.
„Защото само синхронизираната работа в тази посока ще гарантира достойно заплащане на труда и възможности за реализация на хората с увреждания и в неравностойно положение в България. ИСС подкрепя тези усилия и заявява постоянния си ангажимент“, посочи Русинова и припомни част от изводите и препоръките от становището „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“, което съветът разработи по собствена инициатива и прие през юли.
В него се посочва, че България изостава от ЕС като брой на заетите хора в тези предприятия и процент от БВП, който те произвеждат. Необходими са конкретни мерки, които да приближат страната до средното еврапейско ниво на платената заетост в социалната и солидарната икономика. Средното европейско ниво на заетите в социалната и солидарната икономика е 6.3% от всички заети, докато у нас то е между 1% и 2.8% според различните източници. Делът от БВП на социалната и солидарната икономика е 8% средно за ЕС, докато в България достига едва 0.4%.
България има голям потенциал за устойчиво решение на проблеми като заетост,
интеграция на хора с увреждания и решаване на неравенствата в образованието, достъп до култура и до здравни услуги. ИСС препоръчва редица мерки от страна на институциите в отговор на множеството пречки при функционирането на социалните предприятия – насърчаване на предприятията, разширяване на обхвата им, както и на капацитета на националните и областните администрации. Друга препоръка в становището частният сектор също да бъде привлечен като източник на финансиране за тези организации.
