Доц. Милена Ангелова: Кюстендил, Перник и Благоевград да се освободят от тежестта на икономическото развитие на София-град
Наложителна е спешна промяна в районирането на България, посочва Икономическият и социален съвет в приетото през миналата седмица становище на тема „Районите на планиране в Република България на ниво NUTS 2“.
„Районирането е европейски инструмент, който цели да насърчи сближаването в регионите. Когато в един регион участват градове като София-град, Кюстендил, Перник, Благоевград, това сближаване не се случва. Нашият основен аргумент е, че София е много развита, силна и има по-нисък интензитет на подкрепа от средства от ЕС. Това налага този интензитет и на по-слабо развитите региони и ги лишава от мерки за подкрепа в същия обем, какъвто ползват други региони със сходно икономическо развитие като Видин, Враца, Монтана. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус“ на Радио “Фокус“, главният секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България и член на ИСС доц. д-р Милена Ангелова, която е докладчик по акта на Съвета.
Доц. Ангелова посочи, че районирането се ползва за определяне на процента безвъзмездна финансова помощ, която могат да получават гражданите и работодателите в съответните региони. Икономическото изоставане на Югозападния регион се случва, защото е лишен от подкрепа и е необходимо е да се освободи от тежестта на икономическото развитие на София-град.
„София е много развита, изкривява икономическото състояние на региона, в който участва и това води да по-нисък интензитет на финансова подкрепа. Вместо 100%, 80% или 75% безвъзмездна финансова помощ, участващите в един регион със София-град имат доста по-нисък интензитет на помощта. Включените в този регион Кюстендил, Перник, Благоевград, са лишени от мерки за подкрепа и изостават в своето развитие по паритетна покупателна способност на глава от населението дори от традиционно по-слабо развития Северозападен регион, който вече наваксва и получава по-сериозна подкрепа от фондовете на ЕС“, отбеляза доц. Ангелова.
Инвестициите в България са на критично ниско равнище, чуждестранните също продължават да намаляват. Единственият източник за финансиране са средствата, които предприятията генерират и различните инструменти и механизми за подкрепа от ЕС.
“Но около София това не се случва, така че компаниите от Кюстендил, Перник, Благоевград изостават. Тези региони трябва да се справят и с предизвикателствата за прекратяване на въгледобива. Ако не се промени много спешно ситуацията, те ще останат без възможности за финансиране и това ще направи още по-сложна ситуацията за гражданите в тях“, коментира Милена Ангелова.
Становището на ИСС е навременно, а Министерство на финансите и Министерство на регионалното развитие активно работят по темата да се намери решение за преодоляване на проблема, стана ясно още по време на Пленарната сесия, на която актът бе приет.