Влизането в еврозоната е част от прогресивната промяна пред България
Основната предпоставка за всяка икономическа трансформация, която България предстои да преодолее – и дигитализацията, и Зеления преход, е присъединяването на страната към еврозоната и към Шенген, каза председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова.
Тя участва в откриването на Седмицата на еврото в УНСС и Десетата годишна парична и икономическа научна конференция за цифровата трансформация и икономическото възстановяване в периода след кризата. ИСС е партньор на събитието, а приветствия към него отправиха и финансовият министър Людмила Петкова, ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров, подуправителят на БНБ Тодор Чобанов, председателят на на Управителния съвет на Асоциация на банките Петя Димитрова и др. На конференцията присъства и проф. Лалко Дулевски – първи председател на ИСС и настоящ член на Съвета, един от най-уважаваните преподаватели на Университета за национално и световно стопанство, дългогодишен председател на Общото събрание (2015 – 2023 г.) и настоящ негов омбудсман.
Икономическият и социален съвет е единственият независим институционален партньор на държавата, който в множество свои актове подчертава колко е важна ролята на приемането на България в еврозоната като един от основните фактори за икономически просперитет на страната.
„Още преди 2 години ИСС отправи коментари по националния план на страната за приемане в еврозоната, приехме и един независим анализ, възложен от Народното събрание, с който отговорихме на важни въпроси – какви са ползите за България по отношение на икономическото развитие, как това ще повлияе върху доходите и инфлацията и др. Приехме и резолюции, които подпомагат и очертават позитивите за страната ни от този процес. Представителите на бизнеса в България, представителите на работещите хора през синдикалните организации и гражданските организации винаги са подкрепяли усилията на правителството за максимално бързо влизане в еврозоната, както и усилията за популяризиране на необходимите за това стъпки“, каза пред участниците в конференциията председателят на ИСС.
Русинова припомни, че Съветът е бил независим коректив на предприетите досега дейности чрез препоръките от актовете си по въпроси като специално внимание към уязвимите потребители, възрастните хора и хората с увреждания или потребителски и финансови въпроси като например начина, по който ще бъде организирана обмяната на средства.
„Чест и удоволствие е, че ИСС е партньор на Университета за национално и световно стопанство – вярвам, че младите хора в България, студентите и университетите винаги са били двигателите на прогресивната промяна в обществото ни. Темата за еврото няма как да не бъде част от тази промяна“, каза още Русинова.