Законопроектът за регистрация на чуждестранни агенти застрашава демократичните устои и може да постави България в международна изолация
„Икономическият и социален съвет изразява сериозна загриженост относно предложението за закон за регистрация на чуждестранни агенти, внесен в деловодството на 51-вото Народно събрание на 11 ноември 2024 г., както и относно представените в предходни три Народни събрания подобни законопроекти“, каза председателят на съвета Зорница Русинова. Тя цитира приетата на Пленарна сесия на ИСС в сряда Резолюция относно законопроект за регистрация на чуждестранни агенти и представи ключовите моменти от документа пред дискусионния форум „Бизнес и гражданско общество: Партньори за по-добра среда“. Събитието събра 10 работодателски и 10 граждански организации, които аргументираха позициите си срещу приемането на подобен закон в България. Законопроектът за регистрация на чуждестранни агенти противоречи на редица български закони и международни документи, с които страната е ангажирана и би ограничил редица права на хората, гарантирани в демократичните общества.
„В Резолюцията посочваме, че този законопроект е в противоречие с Конституцията на България по отношение на свободата на сдружаване, нарушава принципите на законодателството на страната, както и вече съществуващи в нея регулации. В България има редица закони, които уреждат въпросите за финансирането, данъчната регистрация и отчетността на обществените организации, включително тези с външно финансиране“, каза Зорница Русинова по време на дискусията, в която участва.
В акта на ИСС е записано, че едно от противоречията е по отношение на законодателните принципи – целта на законите е да уреждат определени обществени отношения.
„В случая такива не съществуват, те се измислят, за да придадат легитимност на предлаганата регулация. А това е извънредно законодателство. Освен опасността за българското общество, допускането на такова законодателстване може да застраши не само демократичните устои на държавата, но и да я постави в международна изолация“, се подчертава още в Резолюцията.
Законопроектът създава специален режим за организации, които имат външно финансиране или връзки с чуждестранни субекти, както и дискриминация спрямо организациите, които получават финансиране от чужбина, които се задължават да се регистрират като „чуждестранни агенти“. Самият термин „чуждестранен агент“, който се въвежда, носи негативен смисъл и уронва човешкото достойнство. Не на последно място ИСС отбелязва несъвместимостта на подобен законопроект с международно-правни стандарти като Европейска конвенция за правата на човека, Хартата на основните права на ЕС и други.
Русинова припомни, че ИСС представлява консенсусното мнение на работодатели, синдикати и граждански организации и позицията им по този казус е категорична.
„Важно е да намерим начин да информираме обществото достатъчно рано за рисковете пред демокрацитичните процеси в страната ни, които този законопроект би могъл да постави. Винаги сме изисквали повече прозрачност, но не това е пътят“, каза още председателят на ИСС.
„Видимо гражданското общество е твърдо против този законопроект“, каза и заместник-председателят на ИСС и главен изпълнителен директор на КРИБ Евгений Иванов, който участва в откриването на форума.