Милена Ангелова, ИСС: От влизането на България в Еврозоната ще има много ползи за страната
Икономическият и социален съвет твърдо подкрепя присъединяването на България към Eврозоната. Съветът е единственият независим орган, който от няколко години устойчиво работи по темата. Това каза в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“ заместник-председателят на ИСС и главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България Милена Ангелова.
На последната си пленарна сесия ИСС прие Резолюция относно необходимост от ускоряване на процеса по присъединяването на България в Еврозоната, в която се подчертават безспорните ползи от този процес. Докладчици по акта са зам.-председателите Милена Ангелова от I група, Пламен Димитров от II група и Богомил Николов от III група.
„Ние настояхме България да поиска конвергентни доклади, за да стартира процедурата, така че да можем да бъдем приети в Еврозоната от 1 януари 2026 година. В момента имаме прозорец на политическа и икономическа стабилност, които биха ни позволили да бъдем приети поради това, че отговаряме на критериите,“ посочи Милена Ангелова и напомни, че България от 28 години е във валутен борд и е една от най-стабилните държави в този режим, така че да бъде приета по заслуги, а не с връзки.
По думите й ползите от влизането в Еврозоната са много, като една от безспорните е елиминирането на транзакционните разходи при транзакциите евро-лев, които се изчисляват на 0.5% от БВП на съответната страна. Това означава 1 млрд. лева годишно, спестени само от транзакционни разходи. Членството на България отваря вратите до финансова подкрепа по Европейския механизъм за стабилност, поддържане на стабилната парична политика, достъп до ликвидност от ЕЦБ в кризисни ситуации, по-добра координация на икономическите политики с другите страни от Еврозоната. Присъединяването на страната създава още възможност за преодоляване на негативните икономически цикли посредством проактивна фискална и монетарна политика в рамките на Еврозоната, дава достъп до по-големи ликвидни пазари и по-стабилна банкова система и т.н.
„При това няма никакви рискове нито за гражданите, нито за бизнеса, тъй като на практика обръщането на левове към евро в банките ще се извършва автоматично. Влизането в Еврозоната ще доведе и до по-ниски лихвени проценти. В същото време България ще се възползва от активната политика на ЕЦБ. Всичко това би следвало да доведе до по-лесна и по-предвидима среда в българската банкова система и намаляване на лихвените равнища.“
Друг положителен ефект от процеса ще е поддържане на по-високи и стабилни ценови равнища поради стабилизиране на инфлацията и повишена ценова прозрачност, което ще позволи по-добрата защита на покупателната способност на гражданите. Ще се създаде и по-предвидима среда за бизнеса, положителен ефект ще има и върху публичните финанси. Повишаването на кредитния рейтинг на България и подобряването на фискалната дисциплина ще доведат и до по-голям достъп до по-евтино финансиране на държавата.
„Членството в Еврозоната винаги създава предпоставки за по-отговорно управление на публичните финанси поради по-тясната координация на държавите в Еврозоната и възможността за обмяна на добри практики и координирана, проактивна икономическа политика,“ обясни още Милена Ангелова пред радио „Фокус“.
В резолюцията си Съветът посочва още, че страховете на хората от повишаване на инфлацията заради влизането в Еврозоната, не са оправдани. В акта ИСС обръща внимание и на организираните дезинформационни мероприятия в социалните мрежи за потенциално неблагоприятни последици от влизане в Еврозоната и настоява държавните институции и информационни канали да се противопоставят категорично и организирано. Целта е да не се допуска българското общество да бъде умишлено стресирано и заблуждавано относно несъществуващи опасности за стандарта на живот в резултат на въвеждане на еврото.