Menu



Начало 9 Актуално 9 Селскостопанският сектор е важен за българската икономика, ИСС последователно работи по важните за бранша теми

Селскостопанският сектор е важен за българската икономика, ИСС последователно работи по важните за бранша теми

Актуално, Новини

Начало 9 Актуално 9 Селскостопанският сектор е важен за българската икономика, ИСС последователно работи по важните за бранша теми

„Следващата селскостопанска революция“ е тазгодишното мото на Националния агро семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите, чието ддванадесето издание стартира в к.к. „Албена“. В събитието участват водещи експерти и производители от сектора, които поставиха на фокус актуалните теми за бранша. Председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова бе сред официалните гости и участва в откриването с пожелание за ползотворна работа и плодородна година.

„Националната асоциация на зърнопроизводителите е изключително активен наш член. Всяка година ИСС подготвя тема, която поставя на вниманието на народни представители, изпълнителна власт и Президенството, свързана със селското стопанство и с този важен за българската икономика сектор. Този месец ИСС прие становище „Проблеми и предизвикателства пред конкурентоспособността на българските селскостопански производители“, в което даваме конкретни препоръки и набелязваме мерки, които биха подкрепили сектора в динамичните времена, в които живеем“ , посочи пред форума Зорница Русинова.

„Актовете се приемат консенсусно от членовете на Съвета, което означава широка подкрепа от работодатели, синдикати и неправителствени организации. А това е поредното доказателство за ангажираността на организираното гражданско общество по обществено-значими въпроси от социалния и икономически живот на страната“, каза още председателят на ИСС.

В становището си Съветът отчита, че сред водещите проблеми са климатичните промени, липсата на работна ръка, която емигрира и неравните условия на субсидиране от ЕС спрямо други държави-членки. Според изпълнителния директор на НАЗ и докладчик по становището Наталия Шукадарова, земеделските ни производители са поставени в по-неконкурентна среда спрямо тези в другите страни-членки – България, Румъния, Словения са с най-ниско подпомагане на площ. Необходима е активна политика, насочена към постигането на реално изравняване на финансовите условия  с тези във високосубсидираните членки на ЕС, достъп до фондовете и насърчаване на инвестициите в иновации и модернизация на българското земеделие. Поради тежките условия за развитието на селскостопанска дейност Становището предлага редица мерки на вниманието на институциите – разширяване на територията на градозащитата, напояването на площите, стимулиране на застраховането и др.

В последните 2 години ИСС разработи и прие и други важни актове за сектора, давайки препоръки в становища на тема „Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г.“, „Жизнени и устойчиви селски райони в България в контекста на дългосрочната визия на ЕС“ и „Националния план за развитие на биологичното производство 2030 г.“

 

Print Friendly, PDF & Email
Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap