Menu



Начало 9 Актуално 9 Международната конференция „Демография-миграция-пазари на труда“ обсъди предизвикателствата пред социалните системи и икономиката

Международната конференция „Демография-миграция-пазари на труда“ обсъди предизвикателствата пред социалните системи и икономиката

Актуално, Новини

Начало 9 Актуално 9 Международната конференция „Демография-миграция-пазари на труда“ обсъди предизвикателствата пред социалните системи и икономиката

Населението на Европа ще намалее с почти 7% до 2100 г., което ще намали и съотношението работещи/пенсионери. Демографската картина поставя предизвикателства пред системите за социална сигурност, здравеопазването и икономиката. Необходимите реформи, които държавите-членки трябва да направят и приносът на организираното гражданско общество в този процес бяха дискутирани на международна конференция на тема „Демография – миграция – пазари на труда“, организирана от Икономическия и социален съвет на Гърция.

Председателят на Икономическия и социален съвет на България Зорница Русинова взе участие в срещата като модератор на панел, посветен на демографските предизвикателства, по време на който представи и работата на Съвета по поставените от конференцията теми. Във форума в Атина участваха председатели на националните съвети на европейски държави и сродни институции от цял свят, представители на Международната организация на труда, Международната организация по миграция, представители на правителството на Гърция, депутати от ЕП и други международни и регионални организации.

„ИСС осъзнава важната си роля за намиране на бързи и устойчиви решения на предизвикателствата и кризите, включително демографските. Чрез своите становища, резолюции и анализи Съветът участва в процеса на формиране на политики за преодоляване на демографските предизвикателства и териториалното сближаване, устойчив растеж на икономиката и сътрудничество с институциите, развитие и балансиране на пазара на труда и стимулиране на заетостта, борба с неравенствата и социална защита, модернизиране на образователните системи, здравеопазването, пенсионната система и други“, посочи Зорница Русинова.

Тя представи заключенията от два анализа на ИСС, изготвени по предложение на Президента по демографската тема. Първият е разработен през 2022 г. и анализира демографското и социално-икономическото състояние на страната, поставйяки акцент върху дисбалансите в регионите за планиране. В него ИСС отчита, че за смекчаване на дисбалансите между отделните региони е необходимо подобряване на достъпа на хората в малките населени места до качествени здравеопазване, образование, транспорт и комуникации и административни услуги или да се осигури достъп до такива в по-големите градове. По този начин ще се смекчат дисбалансите от вътрешната миграция към няколко големи града с възможност тя да бъде сведена до минимум. Мерки за растежа на доходите до средните европейски равнища, както и осигуряване на необходимата транспортна, комуникационна и електрическа инфраструктура, за да се свържат по-малките населени места с големите, също са сред ключовите стъпки.

През 2024 г. ИСС прие актуализиран „Анализ на демографското и социално-икономическото развитие на районите за планиране – резултати и актуално състояние“, който отчита, че са необходими пакет от мерки, за да се преодолеят негативните тенденции. Тези мерки трябва да бъдат устойчиви, едновременно прилагани и социално приемливи с цел забавяне на негативните демографски тенденции и компенсиране на въздействието на демографските промени върху икономическия и социалния живот. Теми като раждаемост, пазара на труда, пенсионната система, дългосрочните грижи, образованието, здравеопазването, са само част от тези, по които държавата трябва да действа активно.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap