Икономисти от Световна банка на работно посещение в ИСС
България продължава да е сред държавите-членки на ЕС с най-високите нива на бедност и неравенство. Домакинствата изразходват средно 13,5% от общите си разходи за енергия като най-голямата част от енергийните разходи са за електричество – 60,7%.
Това посочи пред членовете на Икономическия и социален съвет Моника Робайо, главен икономист в Световна банка, която представи работни документи за изготвяне на политики, разработени от СБ. Робайо и Лесе Мелгард, постоянен представител на Световна банка за България, Чешката Република и Словакия, направиха работно посещение по време на пленарната сесия на ИСС.
Енергийната бедност е сериозно предизвикателство за енергийното и социалното приобщаване в контекста на Европейската зелена сделка и кризата в Украйна. Приетата в България дефиниция на понятието енергийна бедност е изключително важна стъпка, която да се приведе в действие за целите на мониторинга и оценката, но е необходимо да се разработи стриктен и всеобхватен набор от индикатори, посочват още от Световна банка.
Монетарно бедните и енергийно бедните се припокриват само частично и са нужни различни политики за интервенция при отделните групи от населението, гласи една от препоръките на икономистите. Новите прагове на доходите, макар и по-малко рестриктивни, все още изключват домакинства с недостатъчен доход за храна, което поражда опасения относно задоволяването на основните им нужди.
Подробностите може да видите в презентацията BG Energy Poverty and GMI and Heating Reforms October 2024, предоставена от Световна банка.