Menu



Начало 9 Актуално 9 Независимото мнение на работодатели, синдикати и граждански организации за пенсионната система ще бъде изключително полезно за бъдещи реформи

Независимото мнение на работодатели, синдикати и граждански организации за пенсионната система ще бъде изключително полезно за бъдещи реформи

Актуално, Новини

Начало 9 Актуално 9 Независимото мнение на работодатели, синдикати и граждански организации за пенсионната система ще бъде изключително полезно за бъдещи реформи

Независимото мнение на работодатели, синдикати и граждански организации по отношение на предстоящи реформи в пенсионната система ще бъде изключително полезно и за изпълнителната, и за законодателната власт, когато се пристъпва към следващи действия. Икономическият и социален съвет работи по детайлен анализ за пенсионната система, възложен от Народното събрание, който предстои да се разгледа на Пленарна сесия на съвета през декември.

Това посочи председателят на Съвета Зорница Русинова по време на откриването на пенсионен форум на Българското актюерско дружество, на който бяха дискутирани предизвикателствата пред социално-осигурителния модел. Анализът на ИСС ще обхване създаването на съвременния формат на пенсионната система, ще проследи всички етапи на реформи, положителните и отрицателните моменти на сега действащата система и ще даде конкретни решения, които законодателят може да използва.

„ИСС ще анализира ситуацията досега и ще даде конкретни препоръки как страната да продължи с тристълбовия модел на пенсионно осигуряване и какво бихме могли да направим, за да го усъвършенстваме. През следващите няколко години трябва да  подобрим пенсионната система, защото освен за нас, това е важно и за следващите поколения“, каза още Русинова. Членовете на ИСС все още работят по този анализ и детайлите ще бъдат ясни през декември. Освен всички други предпоставки, които поставят пенсионната система под огромен натиск, демографията на България също има сериозно влияние, стана ясно още по време на форума.

„Няма съмнение, че в следващите години заради демографската ситуация, осигурителната, социалната и здравната системи ще имат все повече разходи и трябва да намираме начина, по който балансираме тези разходи със съответните приходи и съответно – с усъвършенстване на тази система“. Председателят на ИСС припомни и данни от анализ за демографията на България на ИСС, който обхваща 12 ключови области от живота на хората.  В него се изследват не само теми като здравеопазване, образование, икономика, териториално устройство, околна среда, транспорт, публични услуги и други, но и регионалните дисбаланси.

„Дебалансираното развитие на отделни региони в страната – например такива региони, в които има изцяло възрастно население, засяга  пряко и осигурителната система. За съжаление, част от проблемите на социалната система и на здравеопазването с годините бяха прехвърлени на пенсионната система“, коментира още Русинова.

Print Friendly, PDF & Email
Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap