ПРОФ. ЛАЛКО ДУЛЕВСКИ: ПРЕЗИДЕНТЪТ НА ЕК ЖОЗЕ МАНУЕЛ БАРОЗУ Е ВЗЕЛ ПРЕДВИД РЕЗОЛЮЦИЯТА НА ИСС ПО ПРОЕКТА ЗА НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РЕФОРМИ НА БЪЛГАРИЯ
Председателят на Икономическия и социален съвет проф. Лалко Дулевски пред Агенция “Фокус”.
Фокус: Как протекоха консултативните процеси в България и каква бе реакцията в Брюксел във връзка с изготвената от Икономически и социален съвет Резолюция по Проекта за Национална програма за реформи на Република България?
Лалко Дулевски: Национална програма за реформи е нашият национален документ и ние изпратихме нашата позиция под формата на приета от Съвета резолюцията до представителите на българското правителство, които разработваха този проект. Реакцията от страна на отговорния заместник-министър Боряна Пенчева беше много бърза. Така Резолюцията по Проекта за Национална програма за реформи на Република България беше разпространен до всички заинтересовани страни. Отчетени бяха наши основни предложения. Също така получихме писмо от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в което министерството представя всички онези моменти, които подкрепя в нашата резолюция. Подобен отговор имаме и от екипа на г-жа Пенчева. Може да се каже, че на българска основа премина първият цикъл на консултации, в който разработващият екип отчете наши базови предложения. Едновременно с това останаха и определени различия, особено по отношение на целите по заетостта, за които ние считаме, че са по-амбициозни от реалните възможности, както и обратно – целта за ранното отпадане от училище, за която ние считаме, че трябва да бъде дефинирана по-амбициозно в нашата страна.
Фокус: Каква е реакцията от Брюксел, вие представихте резолюцията пред Европейския икономически и социален комитет и пред ЕК?
Лалко Дулевски: От името на президента на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в Икономическия и социален съвет получихме писмо, в което се изразява благодарност за приетата от Икономическия и социален съвет резолюция по проекта за национална програма за реформи, която аз изпратих до кабинета на г-н Барозу на 15 март. В същото писмо началника на кабинета на г-н Барозу ни информира, че г-н Барозу е проучил с интерес този документ и е взел под внимание неговото съдържание. Тоест взел е под внимание съдържанието на нашите препоръки и оценки, които ние сме дефинирали в Резолюцията по проекта за национална програма за реформи на Република България. За нас това е изключително важно, защото става въпрос за документа на документите – националната програма за реформи, визиращ развитието на нашата страна и Европа в следващите десет години. В нашия документ ние имахме критични оценки за някои елементи от възприетия подход от ЕК и от националните правителства по разработването на програмните документи по Стратегия Европа 2020, както и по отношение на недостатъчната обвързаност между отделните части на документа. Също така според нас недостатъчни са гаранциите за постигане на целите, които наблюдавахме в първи вариант на проекта на националната програма за реформи.
За нас е изключително важно, че президентът на ЕК с интерес е разгледал тези и редица други констатации и предложения и е взел под внимание някои от тях. От тук нататък ще наблюдаваме внимателно както позицията на ЕК за Европа 2020 и свързаните с нея документи, така и речите и позициите на г-н Барозу. Наистина, ако в последващ документ на ЕК ние идентифицираме дори едно предложение, което е вградено в Резолюцията на
Икономическия и социален съвет, мисля че това ще бъде един безспорен успех.
Икономическият и социален съвет е основен консултативен законодателно създаден орган, който трябва да изрази волята и интересите на организираното гражданско общество. За седем години и половина българският Икономически и социален съвет се наложи като изключително експертен и консултативен съвет, който с консенсус между всички страни – работодатели, синдикати и трети сектор, изразява своите позиции по основните стратегически проблеми на България и представи коректни предложения за решаване на тези проблеми пред съответните институции, които вземат решения. Същевременно през последните години българският Икономически и социален съвет се позиционира като един типичен и истински модел на граждански парламент, който представлява интерес не само за новите страни-членки, но и за стари такива. Ние имаме самочувствието, че това, което постигнахме в България, е постигнато в много малко страни на ЕС. Такъв силен, експертен и добре работещ с институциите на държавната власт Съвет е пример и цел, която рано или късно Европа ще постави на всяка една страна-членка. В този смисъл сред националните съвети на страните – членки и сред Европейския икономически и социален комитет нашият съвет е много добре позициониран, представен и оценен. Писмото от кабинета на г-н Барозу и фактът, че ЕК е проявила интерес към ключов документ на съвета и е взела под внимание неговото съдържание, за нас е много важна стъпка в оценката на експертността на нашите предложения.
С чувство на много голяма удовлетвореност за дейността на нашия Икономически и социален съвет мога да кажа, че изпитвам наистина национална гордост от това, че сме Икономическият и социален съвет на Република България, към който се е обърнал президентът на Европейската комисия с благодарност за предложенията и препоръките по най-стратегическият въпрос на Европа – развитието й до 2020 г. С чувство на удовлетвореност мога да отговоря на често задаваните ми въпроси за това, кой обръща внимание на нашите предложения и отчита нашите добри идеи? Вече мога спокойно да отговоря, че най-силното доказателство за това, което ние създаваме и предлагаме, е фактът, че президентът на Европейската комисия е приел с интерес и е взел под внимание наши основни констатации и предложения по изпълнението на Стратегия “Европа 2020”.
Десислава АНТОВА