СТАФАН НИЛСОН: ИСС НА БЪЛГАРИЯ Е ИНСТИТУЦИЯ, КОЯТО ДАВА ТЛАСЪК НА ЦЯЛАТА ЕВРОПЕЙСКА МРЕЖА ОТ НАЦИОНАЛНИ СЪВЕТИ
Стафан Нилсон, президент на Европейския икономически и социален комитет пред Агенция „Фокус” по повод осемгодишнината на Икономическия и социален съвет на България, която ще бъде отбелязана тържествено на 10 декември в София.
Фокус: Осемгодишнината на Икономическия и социален съвет на България ще бъде уважена от всички президенти на Европейския икономически и социален комитет от 2002 година досега, както и от президентите на трите групи на Комитета. Каква е причината за това високо представителство?
Стафан Нилсон: Това участие ясно показва високата оценка на ръководството на Европейския икономически и социален комитет през последното десетилетие за работата на Икономическия и социален съвет на България (ИСС). Въпреки своята млада възраст, Икономическият и социален съвет на България показа уникален динамизъм за осемте години на своята дейност, демонстрирайки в редица случаи проактивен подход. Той организира и беше съорганизатор на много успешни инициативи, всичките фокусирани върху въпроси, които в момента са в основата на дневния ред на ЕС. Тези прояви бяха посрещнати с ентусиазъм от много от европейските Икономически и социални съвети. Това показва, че Икономическият и социален съвет на България е институция, която дава тласък на цялата европейска мрежа от национални съвети.
Фокус: Как оценявате развитието на гражданския диалог в България?
Стафан Нилсон: В момента Икономическият и социален съвет на България е в края на своя втори четиригодишен мандат, който след първата си пленарна сесия на 10 декември 2003 година, се разви като нова институция на гражданския диалог, бележейки нов етап в развитието на организираното гражданското общество в страната. Председателят на ИСС на България, господин Дулевски, управлява Съвета следвайки линията на Европейския икономически и социален комитет, като успява да гарантира хармония и респект по отношение на взаимните интереси при постигане на общите ни цели. В същото време господин Дулевски постигна успех в стремежа си да направи ефективна дейността на ИСС на национално ниво. Всъщност ролята на българския Съвет може да бъде оценена по-добре от правителството. ИСС участва активно в националния процес на взимане на решения и неговият глас се чува на политическо ниво. Европейският икономически и социален комитет със задоволство отбелязва, че българският Съвет се включва винаги с принос към различните дейности, организирани на европейско ниво, които изискват участието на европейската мрежа от национални икономически и социални съвети. Например, ИСС на България допринесе за работата ни по Стратегия „Европа-2020”, както и в инициативите, които предприехме в рамките на „Акта за единния пазар”. Тези два европейски проекта трябва да бъдат приложени на национално ниво с участието на гражданското общество. Със задоволство отбелязваме, че българските членове на Европейския икономически и социален комитет обръщат особено внимание на работата на европейско ниво. Девет от дванайсетте представители на България в Европейския Комитет са членове и на българския Икономическия и социален съвет.
Фокус: Според Вас къде, е мястото на европейското гражданство общество и на националните ИСС в изпълнението Стратегия „Европа-2020”?
Стафан Нилсон: Европейският икономически и социален комитет и националните ИСС трябва да продължат да работят за изпълнението на Стратегия „Европа-2020” за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Това ще остане наш приоритет. Смятам, че превръщането на Стратегия „Европа-2020” в реалност е задължение на всички нас, а не само на институциите на ЕС и на националните правителства. За справяне с последиците от кризите ни е нужен дългосрочен подход, наред с краткосрочните решения. Ние трябва да подготвим Европа за бъдещите поколения. Само с участието на гражданското общество Стратегията „Европа-2020” може да има конкретни резултати и да направи европейците по-щастливи, отколкото са сега на фона на мерките за съкращаване на разходите. Затова през следващата година ние организираме важно събитие – „Напред към по-силна Европа – Гражданското общество: пълноправен партньор в стратегията „Европа-2020” като възнамеряваме да включим заинтересованите страни от всички нива (европейско, национално, регионално и местно). Ще работим хоризонтално, ангажирайки всички подразделения на Комитета и ще представим своите конкретни предложения за това как Европа може да стане „интелигентна, устойчива и приобщаваща”. Ние се нуждаем и от приноса на икономическите и социални съвети. Това е много важно.
Фокус: Как европейското гражданско общество може да отговори на основните предизвикателства, пред които Европа е изправена в момента?
Стафан Нилсон: Във времена на криза, социалните партньори и всички представители на гражданското общество също трябва да бъдат част от процесите на реформи. Договорът за ЕС задължава всички институции на Европейския съюз да участват в структуриран диалог с гражданското общество. Ние защитаваме мнението, че подходящо формулирани политики в социалната сфера и пазара на труда, които винаги включват социален диалог, са положителна сила, не само от гледна точка на социалната справедливост, но и от гледна точка на цялостното икономическо развитие. Вярвам, че ЕС е бил и все още е преди всичко проект на мира. Нека имаме предвид тази визия и така ще преодолеем всички икономически и социални трудности.