Menu



ИСС с препоръки относно ИИ и пазара на труда: Държавата да поеме активна роля в обучението на работещите

Напредъкът в областта на изкуствения интелект има широко въздействие върху различни сектори, оформяйки начина, по който функционират бизнесите и как хората се ангажират с технологиите. Технологията създава нови възможности, трансформирайки работните места, професиите и работната сила. България не е сред лидерите в ЕС по отношение на възприемането и използването на ИИ във всички сфери, но страната има потенциал да се превърне в значим фактор в областта, посочва Икономическият и социален съвет (ИСС) в анализ на тема „Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляването на проблемите“.
Анализът е разработен по предложение на Президента и беше приет от съвета на пленарна сесия.

ЕИСК обяви началото на кандидатстване за наградата „Гражданско общество“

Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) обяви старта на кандидатстването за петнадесетото издание на своята престижна награда „Гражданско общество“ – Civil Society Prize. Значимото признание се присъжда на инициативи с нестопанска цел, реализирани от физически лица, организации от гражданското общество или частни дружества, които допринасят за укрепването на европейската идентичност и подкрепата на ценностите, залегнали в основата на европейската интеграция.

Темата на тазгодишното издание е изключително актуална – „Борбата с вредната поляризация на европейското общество“. В контекста на нарастващите социални и политически напрежения, наградата има за цел да отличи инициативи, които активно се ангажират с превенцията и намаляването на поляризацията в Европа.

ИСС препоръча мерки за пренастройване на образованието към приложимост на знанията

Несъмнено има различия в подготовката на учениците, както и значителна разлика в престижността на отделните училища, като една от главните причини за последното е убедеността на ученици и родители в различното качество и ниво на преподаването. В България се откриват образователни неравенства, които се дължат, както на неравенства на доходите, така и на други фактори – етническата принадлежност и социално-икономическото равнище на семействата на обучаваните.
Това са част от изводите на анализ на Икономическия и социален съвет (ИСС) на тема „Неравенствата в образованието и отражението им върху пазара на труда в България. Решения за пренастройване на образователната система към приложимост на знанията и формиране на социални умения“.

Богомил Николов, ИСС: Предлагаме мерки срещу капаните за битовите потребители при либерализацията на пазара на електроенергия

Битовите потребители да бъдат предпазени максимално от рисковете, които излизането на свободния пазар на електроенергия крие. Това е една от целите на анализа „Свободният пазар на електроенергия: проблеми и предизвикателства, мерки за повишаване на енергийната ефективност и подкрепа за домакинствата“, който ИСС прие през юли. Какви са препоръките в него и кои са най-спешните мерки – коментира заместник-председателят на съвета и докладчик по анализа Богомил Николов.

Елица Баракова, ИСС: Социалните предприятия имат нужда от насърчаване, за да реализират мисията си

България има голям потенциал за устойчиво решение на проблеми като заетост, интеграция на хора с увреждания и решаване на неравенствата в образованието, достъп до култура и до здравни услуги. Необходими са конкретни мерки“, казва Елица Баракова, член на ИСС и един от докладчиците по становището „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“, което Съветът прие на пленарната си сесия през юли.

ИСС препоръчва мерки за защита на битовите потребители от ефекта на либерализирането на пазара на електроенергия

ИСС прие анализ на тема „Свободният пазар на електроенергия: Проблеми и предизвикателства, мерки за повишаване на енергийната ефективност в подкрепа на домакинствата“, в който дава редица препоръки за справяне с рисковете. На пленарна сесия съветът прие и Становище „Ускоряване развитието на социалната икономика в България в отговор на съвременните предизвикателства“.

Обща позиция за адекватна минимална работна заплата може да се постигне само със социален диалог

Социалният диалог е изключително важен при работа по национални документи, транспониране на директиви и законодателство, особено когато по тях има диаметрално противоположни позиции на работодатели и синдикати, каза председателят на ИСС Зорница Русинова при откриването на международната конференция на КТ “Подкрепа” за транспонирането на Директивата за адекватни минимални заплати в ЕС.

Print Friendly, PDF & Email
Font Resize
Contrast
Share via
Copy link
Powered by Social Snap