Skip to content

Богомил Николов пред форума на ЕИСК: Организираното гражданско общество има ключова роля, за да бъде чут гласа на хората в цяла Европа

Заместник-председателят на Икономическия и социален съвет Богомил Николов взе участие в Седмицата на гражданското общество 2025 г, организирана от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Четиридневният форум „Укрепване на сближаването и участието в поляризираните общества“ поставя на фокус важни дискусии, споделяне на добри практики и съвместна работа по решения, насочени към социалното сближаване и демократичното участие.

Зам.-председателят на от групата на гражданските организации  представи работата на ИСС и българския опит в сесията, посветена на Европейската гражданска инициатива: Засилване на подкрепата в държавите членки. Той подчерта ролята на организираното гражданско общество и важността на сътрудничеството за засилване на участието на гражданите по важни за обществото теми.

ИСС и укрепването на гражданското общество

„Бяха нужни години упорит труд за изграждането на солидна основа, на която гласът на организираното гражданско общество да бъде чут и взет под внимание от изпълнителната и законодателната власт“, каза пред форума Богомил Николов. „Нашите основни инструменти за влияние върху формирането на политики са становища, анализи, резолюции и декларации – всички те се приемат с консенсус между трите групи в ИСС – работодатели, синдикати и граждански организации. Забележително е, че през последните години броят на исканията, идващи директно от институциите – Народното събрание, Министерския съвет или Президента, постоянно се увеличавьпа  – това е окуражаващ знак за растящото признание на нашата роля.“

Зам.-председателят посочи пред форума и стратегическите области, по които е съсредоточена работата на Съвета:

  • Зелената сделка за Европа и устойчивото развитие в България – осигуряване на социално включващ и икономически жизнеспособен преход на страната към зелена икономика.
  • Технологична трансформация и дигитализация – подготовка на българската икономика и общество за предизвикателствата и възможностите, които носят дигитализацията, автоматизацията и изкуственият интелект.
  • Европейският стълб на социалните права (ЕССП) – подкрепа за изпълнението на Европейския план за действие по ЕССП и изготвяне на първия национален план на България за укрепване на социалните права и защита.

„Тези приоритети не са изолирани теми – те са вплетени във всички аспекти на работата ни и формират нашите политики и препоръки за зеления преход, дигитализацията, изкуствения интелект, икономическото сближаване, пазара на труда, социалното включване, демографските предизвикателства, здравеопазването, земеделието и много други важни области.“

Ролята на националните съвети в Европейската гражданска инициатива

Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) е транснационален инструмент за участие в демократичния процес, който ангажира гражданите на ЕС в определянето на политическия дневен ред на Съюза. Богомил Николов подчерта, че това е начин за включване на гражданите, но стартирането на инициативата изисква силни мрежи от представители на гражданското общество. Националните икономически и социални съвети трябва да бъдат признати за ключов партньор в подкрепата и организирането на Европейската гражданска инициатива. В тази посока ИСС има активна дейност. Сред тях е сътрудничеството с национални икономически и социални съвети на други държави в ЕС – Гърция, Испания, Франция и Румъния и участието в инициативата „Еразъм за гражданското общество“,  която улеснява обмена на експертиза и добри практики между националните съвети.  ИСС работи и по линия на укрепване на диалога с гражданското общество в кандидат-членки като споделя своя над 20-годишен опит, участва в посещения и допринася за изграждането на капацитет.

„Нашето послание днес е ясно: сътрудничеството е ключът към овластяването на гражданското общество. Чрез по-силни мрежи, сътрудничество и признаване на ролята на националните съвети като основни партньори в Европейската гражданска инициатива, можем да направим така, че гласовете на гражданите в Европа да се чуват повече. Икономическият и социален съвет на България остава ангажиран с укрепването на тези партньорства, както в ЕС, така и в държавите кандидат-членки, за да гарантира, че гражданското общество не само ще бъде чуто, но и активно ще формира бъдещето на европейската политика“, каза в заключение Богомил Николов.