Skip to content

Двустранна среща между Икономическия и социален съвет на Испания и на България обсъди предизвикателствата и възможностите в ерата на изкуствения интелект

Дигиталната трансформация, динамиката в новата индустриална ера и диалогът между гражданското общество и институциите, са част от ключовите теми, които обсъдиха членове на Икономическите и социални съвети на България и на Испания. Първата двустранна среща на двата национални съвета се проведе в испанската столица Мадрид.

Националните съвети обмениха опит в разработването на актовете си по актуалните теми, свързани с дигитализацията и изкуствения интелект и прилагането им в различните сфери. По време на срещата беше изтъкната ролята на организираното гражданско общество при изграждането на ефективни политики в динамично променящата се икономическа среда. Постигането на консенсусни решения по важни за обществото теми в иначе различни по интереси групи като работодатели, синдикати и граждански организации е една от важните задачи на националните икономически съвети, коментираха участниците в срещата.

От българска страна в нея участваха членове на ИСС от групата на работодателите – Ивелин Желязков (АИКБ), Моника Панайотова (БТПП), групата на синдикатите – Асия Гонева (КНСБ) и гражданските организации – Детелина Смилкова (Сдружение „Българска асоциация за управление на хора”) и доц. Офелия Кънева, независим учен и председател на Комисията по европейски политики и европейски процес в ИСС. В двустранната среща участие взеха председателят на Съвета Зорница Русинова и главният секретар Смилена Костова, посланикът на България в Испания н.пр. Алексей Андреев. Домакините бяха представени от председателя на Икономическия и социален съвет на Испания Антон Костас, Мария Соледад Серано, главен секретар на ИСС на Испания, Кармен Видал и Хавиер Ферер, заместник-председатели на Съвета, административни ръководители и членове от работодателските, синдикалните и граждански организации в Испания.

Икономическият и социален съвет на България представи пред партньорите си работата си по актове, в които се засягат темите за изкуствения интелект и дигитализацията на страната. Технологичната трансформация и дигитализация на икономиката и обществото е част от стратегическите приоритети на ИСС. В редица свои актове Съветът дава препоръки относно дигиталните умения, електронното управление, киберсигурността и адаптацията на пазара на труда към новите условия. Сред тях са анализи и становища, които разглеждат очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България с предложения за конкретни мерки за преодоляването на проблемите, ролята на изкуствения интелект в управлението на човешкия капитал и условия на труд на работещите през дигитални платформи, политики, мерки и предизвикателства пред дигиталната трансформация, както и бъдещето на труда в Четвъртата индустриална революция.

ИСС е в процес на разработване и на анализ, който засяга етичната част на изкуствения интелект и включването на пазара на труда на уязвими групи при внедряването на новите технологии.

„ИСС оценява въздействието на изкуствения интелект върху заетостта, икономическия растеж и етиката, като се застъпва за отговорна и приобщаваща дигитална трансформация“, посочи по време на презентацията си доц. Офелия Кънева.

Въпреки че регулацията има за цел да гарантира етичното използване на ИИ, прекомерната тежест може да отклони фокуса от същинските етични въпроси и да създаде нови форми на социална несправедливост, свързани с ограничени възможности и достъп до технологии. Съветът подчерта пред партньорите си и нуждата от етично и приобщаващо въвеждане на изкуствения, едновременно с грижа както за устойчивия икономически растеж, така и за заетостта.

Испанските колеги представиха подробен анализ при въвеждане на изкуствения интелект в ежедневието и в работата на обществото, като засегнаха заплахите и възможностите, както и предимствата и недостатъците от тази нова ера в социално-икономическия живот на човечеството. Членовете на испанския ИСС представиха гледните точки от страна на всяка група, съставляваща съвета – синдикати, работодатели и граждански организации.

В рамките на дискусията се установи сходна и обща позиция по повдигнатите въпроси, като се предложи темата за ИИ да бъде продължена на следващото издание на двустранна среща в София през 2026 г.

Съвместната дискусия включи също така обмен на информация и практика на ниво организационно и експертно управление, като екипът от главния секретар и ръководителите на звена запознаха подробно българската делегация със структурата на администрацията на съвета, връзките помежду им, финансовите и оперативните функции, както и взаимодействието на съвета с гражданите и разпространение на информацията.