Skip to content

Гражданите могат да победят дезинформацията, повишаването на медийната и дигиталната грамотност е ключова стъпка

Гражданското общество има централна роля в борбата с дезинформацията, която е все по-сериозен проблем пред България и Европа. Част от спешните стъпки за преодоляване на този проблем са повишаване на информираността и медийната грамотност, целенасочена работа за дигиталната и финансовата грамотност на хората и мобилизиране на действия.

Тези послания отправи председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова към делегатите на международната конференция „Гражданите могат да победят дезинформацията“, организирана от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) в Лисабон.

През 2024 г. темата за дезинформацията достига нов връх в обществения дебат в ЕС, особено във връзка с изборни процеси, повлияни от фалшиви новини в социалните мрежи. В отговор на това, Секцията за външни отношения (REX) на ЕИСК стартира нов цикъл от събития, чието начало бе конференцията в Лисабон, организирана съвместно с Икономическия и социален съвет на Португалия.

Председателят на ИСС подчерта, че дезинформацията в България е сериозен проблем – 55% от гражданите съобщават, че често са изложени на такава, което е и най-високият дял в ЕС според проучване на Евробарометър. Русинова припомни, че България даде старт на европейската инициатива като домакин на първата конференция на ЕИСК по темата в София през юни 2023 г., поставяйки началото на информационна кампания и създавайки модел за форумите в останалите държави.

Дезинформацията се използва като инструмент за подкопаване на доверието в демократичните институции, особено в политически кампании. Има опасност от размиване на границите между факти и лъжи, а дигиталната епоха е сериозно предизвикателство пред истината и достоверната информация, каза още председателят на консултативния орган.

„Гражданското общество е в уникална позиция да идентифицира и разобличава дезинформационни кампании. ИСС подкрепя обществения подход, в който работодателите, синдикатите и гражданските организации са стратегически партньори и отстоява демократичните ценности чрез информирано гражданско участие и диалог. Ще продължим да подкрепяме водещата роля на организираното гражданско общество в насърчаването на медийна грамотност, прозрачност и доверие“, заяви Зорница Русинова и даде подробности за работата на Съвета по една от свързаните с дезинформацията теми – навлизането на изкуствения интелект.

Изкуственият интелект променя начина, по който се създава, разпространява и възприема информация – предоставяйки както възможности, така и рискове. ИСС на Република България анализира въздействието на ИИ върху пазара на труда и бизнеса и направи изводи, че е необходимо да се насърчава етичното използване на ИИ, да има инвестиции в дигитална грамотност, балансиран подход и съвместяване на иновациите с демократичните ценности.

ИСС споделя добри практики по отношение на борбата с дезинформацията в рамките на форуми на ЕС и извън него. Сътрудничеството с ЕИСК гарантира, че гласът на гражданското общество е част от изграждането на политиките на ЕС по темата. Важна част са и провеждането на съвместни инициативи с националните икономически и социални съвети на Португалия, Франция, Испания, Гърция, Руъния и Молдова.

Като част от международното си сътрудничество Икономическите и социални съвети на България и на Португалия подписаха меморандум за сътрудничество.

Водени от отличните отношения между двете държави консултативните органи се ангажираха да работят за налагането на националните съвети като двигател на законодателни предложения в икономическата и социалната сфера, обмяната на опит и засилването на институционализирания социален диалог с цел насърчаване на културата и практиките на участие на икономическите и социалните партньори в процесите на вземане на решения. Споразумението беше подписано от председателя на ИСС Зорница Русинова и председателя на Икономическия и социален съвет на Португалия Луиш Паис Антунес.