Skip to content

И през 2025 ИСС поставя акцент върху квалификацията на работната сила

Председателят на Икономическия и социален съвет участва в откриването на Национална научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“ на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) със съдействието на Института за икономически изследвания при БАН. Зорница Русинова поздрави организаторите за избора на тема, по която не се говори често, но от която зависи развитието на бизнеса, работниците и обществото.

Събитието обедини утвърдени в областта учени, изследователи и представители на институциите, които обсъдиха ключови въпроси, свързани с прогнозиране на уменията на бъдещето, въздействието на зеления и дигиталния преход върху пазара на труда, както необходимостта от нови политики и инструменти за подкрепа на работната сила по време на динамични икономически трансформации. Участие в конференция взе и заместник-председателят на ИСС и главен секретар на АИКБ доц. Милена Ангелова.

„ИСС работи по тези теми и от години държи на фокус инвестициите в човешкия капитал. Вярвам, че тази конференция е добра първа стъпка, в която ще можем да срещаме все повече интересите на трите групи в българското общество, които са представени в ИСС – българският бизнес, синдикати и граждански организации“, каза Русинова по повод неотдавна подписаният меморандум за сътрудничество между двете институции.

Тя припомни, че ИСС е изготвил редица актове, които касаят темите, свързани с професионалната квалификация и обученията на служителите.

„През тази година също поставяме акцент върху темата с квалификацията – в два от предстоящите актове – за регионалните дисбаланси и за сезонната заетост, темата за уменията и квалификацията също намира място. Ще обърнем внимание и на поколенческите различия в екипа и начините, по които могат да се управляват човешките ресурси в такава ситуация“, каза Зорница Русинова. Въпросът е на дневен ред, защото около 25% от работната сила през следващите години ще бъде от поколението Gen Z, които са по-различни от сега работещите.

Предстои през тази година ИСС да разработи и приеме становище на тема “Мерки за управление на възрастовите различия на работното място в контекста на конкурентоспособността на предприятията в България”. Целта е да се подпомогнат ръководствата на организациите от частния и публичния сектор да приложат ефективни решения и устойчиви политики за управлението на екипи, включващи представители от различни поколения.

Съвременната работна среда се отличава с разлики между поколенията, резултат от различни социални, икономически, технологични и културни фактори. Те оказват влияние върху ценностите и поведението на хората в различни етапи от живота им, а това често засяга начина, по който се възприемат работната етика, комуникацията, мотивацията, методите за учене и развитие.

Становището търси решения за подобряване на продуктивността и ангажираността на служителите чрез използване на индивидуалните силни страни и разбиране на различията в предпочитанията на хората. Как да се осигури обучение, взаимно развитие и създаването на среда за обмен на знания и опит между поколенията, каква е ролята на социалните партньори по отношение на възрастовото многообразие на работното място са други въпроси, които се поставят.

През май 2023 г. ИСС прие становище на тема „Необходими изменения и допълнения на Закона за професионалното образование и обучение“, в което се занимава с въвеждането и възможни подходи за прилагане в националната практика на Препоръката на Съвета относно индивидуалните сметки за обучение и на Препоръката на Съвета относно европейския подход към микроудостоверенията с цел стимулиране на ученето през целия живот и пригодността за заетост. През юли 2021 г. по собствена инициатива бе разработено и становище „Европейският план за действие за въвеждане на Европейския стълб за социалните права“.