Skip to content

Икономическият и социален съвет бе сред съорганизаторите на конференцията „Зелената сделка – иновации, инвестиции и справедлив преход“

Икономическият и социален съвет бе сред съорганизаторите на  конференцията „Зелената сделка – иновации, инвестиции и справедлив преход“, която се проведе при голям интерес на 10 юни в София. Организатори на дискусиите бяха медийният портал DIR.BG и специализираният сайт за енергетика, екология и икономика 3e-news.net.

Целта на конференцията бе да събере на едно място европейски и български лидери, водещи експерти, представители на бизнеса, неправителствения сектор и медиите. В откриващия панел участваха европейският комисар по сближаване и реформи Елиза Ферейра, комисарят по икономика Паоло Джентилони, комисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел, както и президентът на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер. За да представят българската визия в различните панели бяха поканени президента на страната, вицепремиери и министри, представители на законодателната и на местната власт.

Мащабното събитие бе структурирано около политически и финансов панел, последвани от пет паралелни сесии, посветени на актуални теми, тясно свързани със Зелената сделка: финансови инструменти за справедлив преход, иновации и изкуствен интелект, енергетика и региони в развитие, климатична отговорност, регулации и технологии на бъдещето, иновации, дигитализация и изкуствен интелект, биотехнологии и земеделие. В тази под наслов „Региони в развитие“ като говорител участва председателят на ИСС, г-жа Зорница Русинова, а членове на Съвета, сред който Наталия Шукадарова, Огнян Атанасов, Александър Загоров, Силвия Тодорова, се включиха в различните панели.

В своята панел председателят на ИСС застъпи тезата, че Зеленият преход в България ще има шанс, ако всички на местно и държавно ниво започнат да работят заедно. Финансовите инструменти също трябва да се използват заедно, защото те се допълват, като за целта отново трябва да има съгласуваност. Тя наблегна на това, че едно от най-спешните неща, които трябва да се направя у нас за развитието на регионите, е картографиране на работната сила, последвано от засилване на инвестициите в образование и създаване на важната за работната сила инфраструктура. След това привличането на нови инвестиции и развитието на регионите ще се случат много по-лесно и успешно.