Въвеждането на единната европейска валута в Република България – ползи, предизвикателства и рискове беше основна тема по време на кръглата маса, организирана от Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание.
Икономическият и социален съвет представи пред депутати и представители на министерства и институции изготвеното становище „Национален план за въвеждане на еврото“. Един от докладчиците по темата беше Станислав Попдончев, член на ИСС и заместник-председател на БСК. Той подчерта, че Съветът настоява определената дата за присъединяване към еврозоната – 1 януари 2024 г. да бъде поставена като императивна цел на краткосрочната макроикономическа и бюджетна политика. В този смисъл, Съветът изразява пълна подкрепа за възможно най-гладък и с най-малко смущения процес по въвеждане на еврото в ежедневието на гражданите, бизнеса, общините, финансовите и държавни институции, като стриктно се прилагат принципите, регламентирани в проекта на Националния план.
Като специален акцент в становището на Съвета, Станислав Попдончев очерта и очакването новият Закон за БНБ да бъде приет своевременно. Той допълни, че председателят на НС е възложил на ИСС изготвянето на анализ на тема „Въздействие на присъединяването на България към еврозоната върху икономическото развитие, инфлацията и доходите в страната“.
Депутати, финансисти и икономисти обсъждаха предизвикателствата пред българската икономика, икономическото състояние на страната, инфлацията преди войната в Украйна и сега. Предмет на дискусията бяха и мерките на правителството за постигане на икономически растеж и намаляване на инфлационния натиск.