На пленарната сесия на Икономическия и социален съвет Посланикът на Франция Н.Пр. Г-жа Флоранс Робин представи приоритетите на Френското председателство на Съвета на ЕС. Посланик Робин подчерта, че програмата на френското председателство има три основни амбиции, дефинирани от мотото възстановяване, сила и чувство на принадлежност. Тези приоритети бяха представени от президента Макрон – за една по-суверенна Европа, нов европейски модел на растеж и една „по-човешка“ Европа.
По-суверенна Европа
- Ще се работи за засилване на Шенгенската зона предвид миграционните предизвикателства; създаване на механизъм за спешна помощ по границите в случай на кризи, който ще бъде междуправителствен механизъм
- Ангажимент към създаване на по-силна Европа в сферата на сигурността и отбрана.
- Ще се работи в посока просперитета и стабилността на съседите с амбициите да се възстановят връзките с Африка и ще се работи по този въпрос по време на Срещата на високо равнище между ЕС и Африканския съюз през месец февруари в Париж.
- Ще се работи и по прилагането на европейската стратегия в Индо-тихоокеанския регион на министерския форум.
Нов европейски модел за растеж - Европейският съюз трябва да предложи свой собствен икономически и социален модел.
- Очаква се да се постигне напредък по отношение на пакета „Подготвени за цел 55“ и по-специално на механизма за регулиране на въглеродните емисии на границата на Съюза.
- Ще се гарантира, че целите за климата и биоразнообразието са по-добре взети предвид в нашата търговска политика с огледалните условия.
- Превръщане на Европа в международна цифрова сила, като се създаде европейски модел за регулиране на цифровите пазари и съдържание. Има два законодателни текста, който са много важни: DSA – Digital Service Act, и DMA – Digital Market Act.
- Усилията ще се фокусират върху подкрепа за иновациите и растежа на нововъзникващи играчи в Европа чрез създаване на единен дигитален пазар и привличане на публично и частно финансиране.
- Ще се насърчи социалния модел чрез осигуряване на качествени, квалифицирани и по-добре платени работни места.
- Френско председателство ще работи и по няколко други теми: финализирането на директивата за минималните заплати, равенство между мъжете и жените, директива за прозрачност на заплащането и директивата за квотите в директорските бордове на компаниитеПринадлежност, определена от президента Макрон като „по-човешка“ Европа
- Това означава Европа, която се вслушва в опасенията, изразени от нейните граждани и това е случаят с Конференцията за бъдещето на Европа, която ще бъде финализирана през май 2022.
- Също така означава разглеждане на проблемите, свързани с ценностите и върховенството на закона.
- Ще се обсъдят нови инструменти за гарантиране на свободата на европейските медии и създаване на европейско медийно пространство.
- По време на председателството фокус ще бъде и Европейска година на младежта 2022 г., която ще бъде и възможност да се даде началото на изпълнението на шестмесечната Европейска гражданска служба, която ще бъде отворена за всички млади хора под 25 години.
- Ще се даде нов тласък на мобилността на младите хора с честването по случай 35-годишнината от започването на Еразъм+.
- Ще се насърчат европейските университети, като някои от най-известните български университети са вече свързани с другите в Европа, за да формират тази европейска мрежа от университети.
https://www.consilium.europa.eu/bg/council-eu/presidency-council-eu/
От своя страна председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова подчерта колко е важна ролята на организираното гражданско общество във всички процеси очертани от председателството и изтъкна, че е от съществено значение да се задълбочава сътрудничеството между Съветите в Европа.
Заместник – председателят на ИСС г-н Пламен Димитров акцентира на реалните шансове да бъде финализирана директивата за адекватните и справедливи минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне и в какво се изразява важността на тази директива за Източна Европа. Като втори въпрос Димитров постави директивата за прозрачността на заплащането и очакванията от френското председателство по тази тема.
Коментар беше направен и от г-жа Мария Минчева, която сподели част от вижданията на бизнеса и предизвикателствата в условията на ковидмерките, съчетани с амбициозна Индустриална политика, с които да се даде тласък на икономическото развитие.