Икономическият и социален съвет представи своята работа по време на Седмицата на гражданското общество 2025, организирана от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Четиридневният форум „Укрепване на сближаването и участието в поляризираните общества“ постави на фокус важни дискусии, споделяне на добри практики и съвместна работа по решения, насочени към социалното сближаване и демократичното участие. Събитието събра над 800 участници – експерти, политици на ЕС, национални икономически и социални съвети, млади лидери, журналисти и представители на гражданското общество от цяла Европа, в дните между 17 и 20 март в европейската столица Брюксел.
Българският ИСС беше единственият национален съвет с щанд на изложението по време на Седмицата на гражданското общество. Щандът с централна локация между щандовете на Европейския парламент и Полското председателство, представи дигитално и с информационни материали дейността на Съвета. През трите дни на изложението представителите на ИСС се срещнаха и разговаряха със свои колеги от национални икономически и социални съвети в страни-членки на ЕС и с участници във форума от граждански организации, европейски институции и др.
Председателят на ЕИСК Оливер Рьопке също посети българския щанд и поздрави представителите на ИСС за доброто представяне.
„Радвам се, че българското обединено гражданско общество е така добре представено на Седмицата на гражданското общество. Създадохме силно партньорство и работихме заедно по редица важни инициативи, като например борбата с дезинформацията в тясно сътрудничество с мрежата от национални икономически и социални съвети“, каза председателят на ЕИСК.
Зам.- председателят от групата на гражданските организации Богомил Николов представи работата на ИСС и българския опит в сесията, посветена на Европейската гражданска инициатива: Засилване на подкрепата в държавите членки. Той подчерта ролята на организираното гражданско общество и важността на сътрудничеството за засилване на участието на гражданите по важни за обществото теми.
„Нашите основни инструменти за влияние върху формирането на политики са становища, анализи, резолюции и декларации – всички те се приемат с консенсус между трите групи в ИСС – работодатели, синдикати и граждански организации. Забележително е, че през последните години броят на исканията, идващи директно от институциите – Народното събрание, Министерския съвет или Президента, постоянно се увеличава – това е окуражаващ знак за растящото признание на нашата роля.“
Богомил Николов подчерта, че Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) е мощен инструмент за участие в демократичния процес, който изисква силни мрежи от представители на гражданското общество.
„Чрез по-силни мрежи, сътрудничество и признаване на ролята на националните съвети като основни партньори в Европейската гражданска инициатива, можем да направим така, че гласовете на гражданите в Европа да се чуват повече. Икономическият и социален съвет на България остава ангажиран с укрепването на тези партньорства“, каза Богомил Николов пред форума.
Седмицата на гражданското общество 2025 се фокусира върху теми като нарастващата поляризация в обществата, която през последните години беше засилена от последиците от финансовата криза, климатичните промени и увеличаващото се неравенство в доходите и ключовата роля, която гражданското общество може да играе в този контекст. Важна част от дискусиите бяха решенията и исканията на гражданското общество към европейските политици, за да се намали поляризацията чрез засилване на социалната сплотеност и демократичното участие в ключови обществени сфери.