В свое становище по Споразумението за партньорство и програмите към него за програмен период 2021-2027 г., Икономическият и социален съвет (ИСС) споделя виждането си, че интегрирането на стратегическите фондове от ЕС в обща рамка с визия и цели за развитие на България и синергията при разработването на самите програми, ще са ключът към постигането на максимален ефект от инвестициите за възстановяване и развитие на икономиката на страната. Активното включване в този процес на социалните партньори и структурите на гражданското общество, ще е градивен елемент при консултирането и разработването на стратегическите документи.
За ИСС Споразумението за партньорство и Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) ще са основни механизми за постигане на икономически и социален напредък на България през идния период, като заложените амбиции за реален растеж на БВП следва да са още по-смели.
Съветът очаква в НПВУ да се включат всички реформи, предвидени в Националното тристранно споразумение, и акцентира върху мерки за намаляване на броя на административните структури, за справяне с демографската и интелектуалната криза в страната. Обръща се внимание върху необходимостта от национална програма за строителство на детски ясли и градини, за осигуряване на възможности за учене през целия живот, за професионалното образование и квалификация, за популяризиране на четенето на книги и др. Образованието трябва да бъде една от основните политики в новия програмен период. ИСС отбелязва изоставането в модернизацията на училищата, особено на тези в малките населени места, като все още липсва цялостна политика и интегриран подход с други програми за преодоляване на това изоставане.
Становището критично разглежда всяка една от програмите по Споразумението за партньорство и предлага редица подобрения. Отново се поставя въпроса за критериите, по които се определя категорията на едно предприятие като голямо, средно или малко. Нужна е нова дефиниция, която да отчита спецификите в страната, при която не само броят на заетите в да е определящ за категоризацията. Съветът смята, че е необходима спешна дискусия и за оптималната формула за райониране на България на ниво NUTS II, за да се преодолее сериозният дисбаланс в икономическото развитие на районите.
ИСС вижда възможност в програма „Развитие на човешките ресурси“ да се предвиди по-значителен ресурс за дигитални умения и компетенции, като половината от средствата да се насочат към заетите лица и за формиране на „зелени умения“. Поставя се и въпросът за изграждане на трайна и обхватна система за дългосрочна грижа, като се проучи опита в други европейски държави. Обръща се особено внимание върху ролята на научните изследвания, иновациите и киберсигурността за ускоряване на дигитализацията в икономиката и обществото, както и върху значението на инвестициите в кръговата икономика за постигане на по-добри показатели в опазването на околната среда.