Икономическият и социален съвет подготвя два свои акта, в които ще бъде поставен фокус върху правата и включването на хората с увреждания в социалния и икономически живот и пазара на труда, стана ясно по време на дискусия на тема „Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“.
Събитието беше организирано от Глобалното движение на хора с увреждания и беше открито от Иван Карагьозов от движението и Диана Инджова от Центъра за психологически изследвания – една от активните граждански организации в ИСС.
„През тази година благодарение на техните предложения ще подготвим становище, което е своеобразна оценка на Закона за социалните услуги, който би трябвало да гарантира по-добър достъп до социалния и икономически живот на хората с увреждания“, каза председателят на Съвета Зорница Русинова.
Предстои ИСС да разработи и анализ за ролята на изкуствения интелект на пазара на труда, включително за застрашаването на работните места и риска от дискриминация при навлизането на новите технологии.
„ИСС ще изследва не само влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда, но и неговите етични, морални и ограничителни аспекти по отношение на социалната сигурност и застрашаването на работни места и правата на хората. И политиците, и обществото все още сме длъжници на хората с увреждания. Нека заедно да направим така, че да преодолеем бариерите пред тях, защото всички сме еднакви“, призова Зорница Русинова.
Властите, работодателите, синдикатите и гражданските организации трябва да работят заедно, за да премахнат бариерите пред хората с увреждания, те да имат шанс за работа и включване в обществото и да не бъдат дискриминирани при навлизането на ИИ на пазара на труда, каза и Шеймъс Боланд, който през юни ще оглави Европейският икономически и социален комитет. Новият председател на ЕИСК, който беше сред официалните гости на събитието, посочи европейската статистика, според която само 50% от хората с увреждания имат работа всравнение със 75% от тези без увреждания.
„Трябва да внимаваме как ИИ ще се отрази на хората с увреждания и дали те няма да бъдат засегнати. Алгоритмите на ИИ могат да ощетят тези граждани, ако например ги отсеят от обявите за работа, защото технически те ще търсят перфектния по показатели кандидат. ИИ може да бъде положителен, но има и рискове. Ние, които се занимаваме с регулации, трябва да се уверим, че технологията няма да дискриминира хората с увреждания“, заяви Боланд.
„Опитваме се да помагаме, колкото можем. Това, което ИИ не може, е да вложи истинска етика и морал. Всеки от нас ще трябва да работи за това технологията да бъде от полза за хората, вместо да представлява риск“, каза и президентът на КТ „Подкрепа“ и член на ИСС Димитър Манолов.