Skip to content

Консултация на исс по европейския план за действие на ЕССП

9 от 10 европейски граждани смятат, че социална Европа е много важна лично за тях

Планът за  действие на Европейския стълб на социалните права (ЕССП)  беше тема на консултация на Икономическия и социален съвет със заместник-генералния директор на Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на Европейската комисия  Андриана Сукова. Темата е определена за приоритет на ИСС за целия мандат, а през тази година ще приемем становище за Европейския план за действие за ЕССП, с което ще допринесем и за създаването на националния план, каза при откриването на дискусията председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова. Този план е важен за всяка държава членка, защото чрез неговото ефективно приложение ще се решат редица социални въпроси, които, особено сега – в условията на пандемията, се превръщат в първостепенни въпроси на обществото, коментира Зорница Русинова и посочи проблемите на заетостта, на младежката безработица, на риска от бедност и изолация и др.

Според проучване на Евробарометър 88% от анкетираните или 9 от 10 европейци смятат, че Европа трябва да бъде социална и това засяга личните им съдби. С тези думи  заместник-генералният директор на Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на Европейската комисия Андриана Сукова, започна презентацията за приетия през март т.г. Европейски план за действие за ЕССП. Планът за действие с неговите 20 принципи и права е  гаранцията за справедливи трудови пазари в ЕС, подчерта тя. Планът за действие за ЕССП е получил много силна подкрепа не само от европейските граждани,  но много силен политически ангажимент са поели и европейските институции като Европейският парламент, Европейския съвет и Европейската комисия. В Плана сме откроили 3 приоритетни области, акцентира Адрияна Сукова: повече и по-добри работни места, умения и равенство и социална защита и включване.

Очакваме предстоящата среща на върха през май т.г. в Порто – Португалия да се приемат и трите нови цели до 2030 г, които сме заложили в европейския план, информира  заместник-генералният директор на ГД в Европейската комисия. Тези цели са:78% от европейските граждани на възраст от 20 до 64 години да са заети, 60% от възрастните хора да се обучават всяка година,  а хората в риск от бедност да намалеят с 15 млн. Всяка държава ще направи свой план за действие на ЕССП според нуждите си, поясни Адриана Сукова. Тя подчерта, че основната цел за постигане на равенство между икономическите и социалните  измерения на напредъка на държавите е осигурена с адекватно финансиране по линия на Многогодишната финансова рамка, от Европейския социален фонд +, от други фондове и програми на ЕС.

Заместник-генералният директор в ЕК  отговори на въпроси на членовете на ИСС. Заместник-председателят на ИСС Пламен Димитров определи Европейският план за действие на ЕССП като пътна карта и гаранция, че социалните права  ще бъдат изравнени с икономическите критерии за развитие.

С прилагането на този план на национално и на местно равнище България може да постигне много по-справедливи  социални  условия за гражданите – може да намали риска от бедност,  да

разшири възможностите за заетост както  за младите хора, така и за възрастните, да даде шанс на работещите да се квалифицират и преквалифицират. Този план е свързан и с новите форми на заетост в процесите на дигитализацията  и прехода към зелена икономика. Затова  Икономическият и социален съвет ще анализира различни негови аспекти в свои актове през четирите си години от този мандат, завърши дискусията председателят на ИСС Зорница Русинова.