Изкуственият интелект и как той ще повлияе на пазара на труда и иконовиката на България е изключително актуална тема за Икономическия и социален съвет през последните години. Работата на консултативния орган беше представена пред XX Международна интердисциплинарна научноизследователска конференция „Интелигентно бъдеще, изкуственият интелект в образованието, икономиката, бизнеса и управлението“ от председателя Зорница Русинова.
Събитието на Международното висше бизнес училище е форум за учените в областта на социалните науки, природните науки, инженерството, хуманитарните науки и индустрията, за да комуникират и разпространят своите най-нови постижения и резултати от изследвания, свързани с изкуствения интелект и неговото приложение.
ИСС поставя на фокус технологията, която вече променя икономиката в становищата си „Бъдещето на труда: предизвикателствата на Четвъртата индустриална революция“, „Дигитална трансформация в България – предизвикателства и възможности в контекста на дигиталното бъдеще на Европа“, „Дигитална България: политики, мерки и предизвикателства“, „Ролята на изкуствения интелект в управлението на човешкия капитал и условия на труд на работещите през дигитални платформи в България“.
През октомври 2024 г. ИСС прие „Анализ на очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни мерки за преодоляването на проблемите“. Един от изводите в него е, че новата технология има преобразяващ потенциал като предлага нови възможности за работа, като същевременно променя съществуващите роли. Това обаче поражда и рискове, включително увеличаване на неравенствата, загуба на работни места поради автоматизацията, различия в доходите и етичните опасения, свързани с правата на работниците и защитата на данните.
„За да се смекчат рисковете от загуба на работни места, политиките следва да дават приоритет на преквалификацията на работниците, засегнати от автоматизацията. Необходима е предприятията да бъдат насърчавани да инвестират в обучение на служителите, за да подготвят работната сила за променящия се характер на работата. Това са само част от препоръките, които отправят работодателите, синдикатите и гражданските организации в приетия от ИСС анализ“, посочи пред конференцията Зорница Русинова.
ИСС подчертава, че образованието и развитието на умения са от решаващо значение, а приоритети са повишаването на дигиталната грамотност и интегрирането на умения за работа с ИИ в програмите за образование и професионално обучение. Все по-големият ефект от изкуствения интелект върху работната сила и икономиката на България изисква регулаторни рамки, национални органи и насърчаване на експертния опит във високорисковите сектори.
Усилията за сътрудничество с всички заинтересовани страни, включително социалните партньори и гражданското общество, са от съществено значение по време на този процес. Така ще се гарантира, че разпоредбите са приобщаващи и ефективни, правата на работниците са гарантирани и успешно се преодоляват етичните предизвикателства, подчерта председателят на ИСС. В тази връзка ИСС разработва анализ на тема „Епохата на изкуствения интелект: баланс между регулиране, икономическа ефективност и социална справедливост“, който предстои да разгледа на своя Пленарна сесия.
В рамките на конференцията беше подписан и Меморандум за сътрудничество между ИСС и МБВУ. Двете страни се съгласиха да си сътрудничат на експертно и научно ниво по отношение на темите от общ интерес. Президентът на МБВУ Лена Гайдарска посочи, че информацията от анализите и становищата на ИСС би била полезна и актулна за обучението на студентите във висшето училище, а Зорница Русинова приветства включването на младежката гледна точка в работата по актовете на Съвета.