Дефицититът на работна ръка е един от най-големите проблеми, с които се сблъсква бизнесът. Трудовата миграция няма да реши проблемите на пазара на труда, но ще реши част от тях, а в България те не са никак малко, единодушни бяха участниците в националната дискусия „Достъп до пазара на труда на работници от трети страни – предизвикателства и решения“, организирана от Българската стопанска камара и Националния борд по туризъм. Форумът събра представители на правителството, Народното събрание, институциите и бизнеса, за да постави на дневен ред проблемите и възможните решения в краткосрочен план.
„Достъпът до пазара на труда за работници и висококвалифицирани кадри от трети страни е един от важните въпроси пред българската икономика. По предложение на Министерския съвет Икономическият и социален съвет разработи и прие „Анализ на възможностите за опростяване и ускоряване на процедурите за достъп до пазара на труда на работници и висококвалифицирани кадри от трети страни за нуждите на българския бизнес“. Част от препоръките, които дадохме в него вече се изпълняват, но има още мерки, които трябва се вземат“, посочи председателят на ИСС Зорница Русинова.
Тя участва в панелната дискусия, посветена на законодателните решения, чийто модератор беше заместник-председателят на БСК и член на Съвета Мария Минчева. В събитието взе участие и председателят на Комисията по икономическа политика в ИСС и зам.-председател на БСК Станислав Попдончев.
„България се нуждае от проактивна, ефективна и съгласувана политика в областта на трудовата миграция. Недостигът на работна сила вече не е просто предизвикателство за бизнеса – той е системен проблем с последици за икономическия растеж, социалната стабилност и демографската устойчивост на страната ни. Наемането на чуждестранни работници – граждани на трети държави, е реалистична и наложителна мярка в краткосрочен план“, каза председателят на ИСС.
За да се случи това ефективно, са нужни опростяване на процедурите и конкретни стъпки в редица области. Законът за трудовата миграция и трудовата мобилност и свързаните нормативни актове трябва да бъдат прецизирани така, че да отговарят както на изискванията на ЕС, така и на нуждите на нашата икономика. В анализа си ИСС подчертава и необходимостта от ускоряване на дигитализацията на процедурите по наемане на чуждестранни кадри. Единна онлайн платформа за кандидатстване, проверка на документи и проследяване на статус би спестила време, усилия и административна тежест на всички участници в процеса, коментираха участниците в дискусията. Стратегическо партньорство с трети държави и разширяването на сключването на двустранни спогодби с държави с потенциал за трудова миграция, ще създаде предвидимост, ще намали бюрокрацията и ще улесни бизнеса, сочат още изводите на ИСС.
„Изключително важна е и координация между институциите. В момента повече от шест държавни структури участват в процеса – без ясно разпределени отговорности и без водеща координираща роля. Това създава дублиране, забавяне и объркване. Необходима е единна координираща институция и засилване ролята на Националния съвет по трудова миграция и трудова мобилност“, коментира Зорница Русинова.
Национална политика за привличане и задържане на кадри и защита на правата на работниците са сред другите важни въпроси, които трябва да бъдат решени за успешно намиране на кадри за бизнеса от трети страни. Сериозна информационна кампания, с която да покажем, че България е привлекателно място за работа, може да бъде добра стъпка в тази посока, посочи още председателят на ИСС.